22 októbra 2010

Lensbaby

Lensbaby nie je len taký *hocijaký* objektív. Kým hocijaké objektívy umožňujú fotiť tak, že rovina zaostrenia je rovnobežná s rovinou senzora (čiže všetko v rovnakej vzdialenosti od senzora/od fotografa je rovnako zaostrené), lensbaby objektívy majú selektívny fokus a sú ohybné, a tak rovina zaostrenia nie je rovnobežná so senzorom. Miesto, ktoré je ostré (nazývané "sweet spot") je možné ľubovoľne presúvať po obrázku. Bokeh (rozostrená časť fotografie) sa zbieha k sweet spot-u, čím vzniká efekt takmer "živých, hýbucich sa" obrázkov. Okrem toho Lensbaby "trpí" skreslením a chromatickou chybou. Ale práve to je na nej úžasné! Lensbaby je proste taká zaujímavá hračička. :o)Nekomunikuje s telom, takže najprv pri fotení treba vyskúšať, ako prebieha meranie expozície. Niekedy funguje priorita clony celkom dobre. Lensbaby nemá samozrejme ani autofokus, treba ostriť manuálne. Ja som si však autofokus nechala na tele nastavený a v hľadáčiku mi fungovala indikácia zaostrenia pre centrálny ostriaci bod. Šikovné.

V mojej taške sa nachádzajú dva Lensbaby objektívy:
1. Composer s dvojsklíčkovou optikou (Double Glass Optic)
Telo objektívu tvorí guľa v objímke. Toto umožňuje veľmi jednoduché a presné ovládanie. Stačí nakloniť objektív do požadovanej polohy a zaostriť pomocou zaostrovacieho krúžku. Composer ostane v požadovanej polohe, netreba túto polohu nijako aretovať, aj keď to možné je. To, ako sa má dať objektív nakláňať (tuho alebo ľahko) sa nastavuje otáčaním krúžku tesne pri tele objektívu, ktorý dokáže náklon úplne uzamknúť. Štandardne sa Composer dodáva s dvojšošovkovou optikou, ktorú je však možné vymeniť za inú (viď nižšie)2. Muse s plastovou šošovkou (Plastic Optic)
Muse vraj prináša to pravé fotografovanie s Lensbaby. Muse je spontánny objektív, pritlačením k telu fotoaparátu jednoducho zaostríte, prstami si ho ľahko (teda ako kto) nakloníte. Mne osobne sa s ním fotografuje ťažšie než s Composer-om, mech objektívu sa hýbe na môj vkus príliš tuho. No mužskej ruke môže sedieť úplne perfektne. Každopádne Muse otvára dvere do nekonečných možností fotografovania a nedá sa mu uprieť aj moment prekvapenia.
Plastová optika dáva snivé obrázky, s mäkkým fokusom a silnou chromatickou vadou. 


Výmenný systém optiky
Oba objektívy su vybavené výmenným optickým systémom  Lensbaby Optic Swap System. Kebyže si kúpim ešte nejakú optiku alebo aspoň náhradnú krabičku na skladovanie optiky, môžem si optiku medzi Composer-om a Muse vymeniť. Vrchnák krabičky totiž funguje ako odomykací "kľúč" pre optiku.

Optika
Lensbaby má k dispozícii nasledovné optické členy, ktoré sa dajú vďaka Optic Swap systému ľubovoľne vymieňať:
- jednošošovkovú sklenenú optiku
- dvojšošovkovú sklenenú optiku
- plastovú jednoduchú optiku
- dierkovú optiku
- zónovú optiku
- soft fokus optiku
- rybie oko

Porovnanie rôznej optiky je tu:
http://www.lensbaby.cz/optic-comparison.php


Doplnky a príslušenstvo
Okrem vymeniteľnej optiky sú k dispozícii ďalšie kreatívne doplnky:
-makro predsádky
- širokouhlá predsádka
- telepredsádka
- sada kreatívnych clôn
- slnečná clona, ktorá zároveň slúži ako redukcia z priemeru 37mm na 52mm pre filtre a ďalšie kreatívne predsádky

Ďalšie objektívy
Okrem objektívov Composer a Muse má Lensbaby ešte objektív Control Freak, ktorú poskytuje najväčšiu kontrolu nad záberom a je vhodný aj pre makro a produktovú fotografiu.
Ďalej je tu novinka Scout - neohýbateľný objektív so Sweet Spot-om presne v strede. Ideálne na fotenie rybím okom, s ktorým je štandardne dodávaný.
A ešte je tu Tilt Transformer, ktorý spraví z hocijakého objektívu tilt-objektív. Tilt transformer je dostupný pre Nikon, Panasonic Lumix™ G Micro System, Olympus PEN a od 28. októbra aj pre Sony Alfa NEX fotoaparáty.Zdroj: všetky obrázky v tomto blogu vyššie sú z www.lensbaby.com

Ďalšie informácie
www.lensbaby.com (alebo www.lensbaby.cz, stránka v slovenčine, žiaľ, zatiaľ neexistuje)
Lensbaby na Wikipedii
skupiny na Flickr.com - Lensbaby, Lensbabies, ...

Moje fotografie pomocou Lensbaby
(ale ďalšie budú pribúdať! :) )
1. stromy, 2. lensbaby a crossprocess, 3. koruny stromov,
4. lensbaby a crossprocess a moj oblubeny namet ;o), 5. cesticka za svetlom, 6. HEMEL
Mozaika vytvorená pomocou fd's Flickr Toys

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára